ابزار رنگ روغن چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

لوازم نقاشی رنگ روغن

 

 بهترین و اساسی ترین تجهیزات لوازم نقاشی رنگ روغن عبارتند: از بوم نقاشی، انواع و اقسام قلمو های کوچک و بزرگ ،برای رنگ آمیزی که از جنس های مختلف موی گراز، سگ و گربه به صورت طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شود. سه پایه ، پالت رنگ روغن ،حلال بی بو، کاردک، روغن بزرک ،حوله کاغذی برای تمیز کردن قلموها که مورد استفاده در تکنیک نقاشی رنگ روغن است. با جزئیات بیشتر در خصوص این ابزار و لوازم توضیح می دهیم.

 

 بوم نقاشی: محبوب ترین سطوح برای نقاشی از قرن ۱۵ و ۱۶ تا کنون بوده است و قبل از آن از پنل های چوبی استفاده می شده است آنها به دو صورت در بازار وجود دارد که یکی از انواع آن بوم های کشیده شده روی چهارچوب  است که بیشتر این نقاشی‌ها روی آن انجام می‌شود که به صورت ورقه و دفتر هستند و برای مطالعه و تمرین بر روی آنها انجام می‌شود.

 

 پالت رنگ روغن: برای نقاشی کردن و مخلوط کردن رنگ ها به پالت نیاز دارید پالت ها از جنس های مختلف ساخته می شود که برای رنگ روغن از جنس چوب شیشه پلاستیک و یا کاغذ استفاده می‌شود سطوحی که به راحتی تمیز شود.

 

 کاردک: ابزاری برای ترکیب رنگها و برداشتن رنگ از روی پالت می باشد و حتی ابزاری برای اجرای نقاشی رنگ روغن محسوب می‌شود یکی از ویژگی‌های بارز کاردک این است که اگر بخواهیم رنگ ها را با قلمو ترکیب کنیم رنگ ها به بالای قلمو می‌رود و باعث پخش شدن قلمو می شود و به آن آسیب می‌رساند اما کاردک مانع از آسیب دیدگی قلم موها می شود و سلامت قلم مو را بیشتر حفظ می‌کند.

 

 قلمو رنگ روغن: در نقاشی رنگ روغن از قلم های مختلفی استفاده می‌شود که از موی طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شود که با مارک‌های مختلف مانند :  قلم مو خرم ، قلم مو آریا، قلم مو پارس در بازار ایران و قلمو های وینزور در خارج از کشور استفاده می‌شود .

 

 بهترین قلموهای رنگ روغن اغلب دارای دسته ی بلند هستند، تا هنرمند بتواند با فاصله روی بوم نقاشی کند و از موی طبیعی ساخته شده باشد و اغلب این قلم ها سفت و محکم تر از قلمو های آبرنگ هستند ولی به طور کلی انتخاب قلم و تا حد زیادی به عهده نقاش است که بر اساس نیاز خود نوع و شکل آن را انتخاب می‌کند و لازم است با امتحان کردن و آزمایش کردن قلموهای مختلف کیفیت و عملکرد آنها را بررسی کند و بر اساس نیاز آن را انتخاب کند.

 قلموهای رنگ روغن در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار وجود دارند که به نام قلم موهای مصنوعی و طبیعی ارائه می‌شوند. 

 

 قلموهای مصنوعی معمولاً ارزانتر از قلمو های طبیعی هستند و سریع‌تر شکل خود را از دست می‌دهند و باید در نگهداری آنها دقت فراوان کرد بهترین اندازه و اشکال قلم مو به سبک نقاشی که می کشید بستگی دارد، ولی می‌توانید با قلمو های بزرگ برای قسمت های وسیع نقاشی، قلموهای متوسط برای قسمتهای نسبتاً بزرگ و  قلمو های کوچک برای کشیدن جزئیات نقاشی رنگ روغن استفاده می شود.

 

  رنگ روغن: برای نقاشی کردن با رنگ های روغن لازم است بدانید که در انتخاب رنگ های روغن از رنگ شفاف استفاده کنید، چون ترکیب آنها کمی راحت تر است و در ابتدا از چند رنگ محدود با تنوع رنگی کمتر استفاده کنید.

 

لوازم مورد نیاز رنگ روغن 

قلمو رنگ روغن

 

  • رنگ روغن 12 رنگ وستا یا وینزور
  • قلمو سرتخت دسته بلند مارک خرم یا آرین 
  •  2-4-6-8-12-14-16-18
  • روغن بزرک-روغن دان-چسب کاغذی 
  • کاردک ترجیحا وینزور سایز 25 لوزی کوچک
  • پالت یکبار مصرف 
  • بوم 30 در 40 دوعدد بوم ایران یا پارس بوم
  • رول دستمال کاغذی
  • سفره یکبار مصرف